Čakať včas, no predsa zmeškať

Autor: Michal Mazánik | 27.2.2017 o 21:07 | (upravené 27.2.2017 o 23:10) Karma článku: 4,85 | Prečítané:  918x

Takto by sa dala popísať situácia, ktorú zažívajú cestujúci MHD v Trenčíne, Biskupiciach. Neveríte? Poďte sa presvedčiť!

Predstavme si, že prichádzame na zastávku, z ktorej je stanovený odchod autobusu MHD napríklad o 15:13. Je ešte desať minút do odchodu, a tak stojíme pri označníku – keďže na zastávke samozrejme nie je lavička a nevieme sa dočkať vysnívaného spoja. Už je minúta po odchode a vysnívaný spoj nikde. V tom zrazu prefrčí po vedľajšej ulici.

Takto možno jednoducho opísať, čo zažívajú obyvatelia časti Trenčína, Biskupíc, keď sa chcú dostať uprostred popoludňajšej špičky pracovného dňa do mesta. Čo za tým je? Nie je to žiaden sci-fi úkaz, len slabá až žiadna informovanosť cestujúcich. Žiaľ, častá skutočnosť v MHD krajského Trenčína.

Celá záhada sa začína v tom, že spoj linky 2 o 15:13 nevychádza z Nozdrkoviec rsp. sídliska Noviny (ako ostatné spoje), ale z Leteckých opravovní, a teda namiesto Biskupickej ul. (na ktorej leží zastávka) prichádza z Legionárskej, teda akoby od Trenčianskej Turnej. Autobus však nemôže zájsť na zastávku na Biskupickej ul. keďže sa tam, jednoducho nemá kde otočiť.

Výsledkom tohto je, že zastavuje na „nástupišti“, na hlavnej ceste – Legionárskej ul. Ďalší bod problému je však v tom, že toto nástupište sa dopravca nerozhodol nijako označiť a tak autobusy zastavujú pri značke „hlavná cesta“. Ako majú však cestujúci vedieť, že je to zastávka? To nechám na fantázií dopravcu a mesta Trenčín.

Na označníku zastávky „Biskupice, námestie“ – na riadnej zastávke na Biskupickej ul. smer mesto – nie je totiž ani zmienka o tom, že uvedený spoj zastavuje mimo riadneho stanovišťa. Rovnaký problém je aj pri rannom spoji z Leteckých opravovní  - po 6. hodine.

Výsledok – cestujúci, ktorý včas čaká na riadnej zastávke a je pripravený nastúpiť spoj jednoducho zmešká, prípadne je odkázaný na pomoc miestnych, keďže ani dopravca a ani mesto neinformovali a nezabezpečili označenie stanovišťa na Legionárskej. 

Riešenie? Buď označiť stanovište na Legionárskej ul. riadnym označníkom, alebo viesť spoj o 15:13, ako aj ranný spoj ako linku 12 (nie ako teraz 2) už zo sídliska Noviny so zachádzkou do Leteckých opravovní, čím budú spoje prechádzať aj po Biskupickej a obsluhovať riadne označené stanovište. Na viac, vznikne tak priame spojenie sídliska Noviny a centra v popoludňajšej špičke, ktoré dnes úplne chýba.

Ďalšie zaujímavosti z verejnej dopravy opäť niekedy nabudúce.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?